KÖZLEMÉNY

Dátum: .

Márki-Zay Péter védőnőket becsmérlő kijelentéseire reagálva és a védőnői hivatást gyakorló kolléganők védelmében, kiállunk az összes magyar védőnő mellett és támogatásunkról biztosítjuk őket! 

Hazánkban a gyermek- és családvédelem (a nővédelem, a várandós és gyermekágyas anyák, a gyermekek gondozása születéstől a középfokú tanulmányok befejezéséig és a komplex családgondozás) egyedülálló módon, a 107 éve fennálló Védőnői Szolgálaton keresztül valósul meg. 

A védőnők felsőfokú egészségügyi képesítéssel rendelkező szakemberek, akik olyan komplex, preventív, családgondozási szolgáltatást biztosítanak hazánkban, amely egyedülálló módon hangolja össze az édesanya és gyermek egészségügyi ellátását, amelynek során személyes kapcsolattartás, egészségügyi-, szociális-, mentálhigiénés- tanácsadás, szűrővizsgálatok szervezése, védőoltások előkészítése, egészségnevelő és más egészségvédő közösségi programok biztosítása történik a gondozottak számára. 

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvényben foglaltaknak megfelelve, a Magyar Védőnői Szolgálat, mint nemzetközileg is egyedülálló, tradicionális ellátási rendszer 2015-ben hungarikum minősítést kapott. 

A védőnői hivatás nem csak a fejlődés nyomon követését foglalja magában, hanem az egyik legfontosabb feladata, hogy kiszűrje azokat a gyermekeket, akiknek orvosi vizsgálatra vagy fejlesztésre van szükségük. A védőnők által végzett egészségügyi szűrővizsgálatok hivatottak az egészségi állapot meghatározására. 

Évente a 80-90 ezer várandóssal a védőnők a várandósság alatt minimum 4 alkalommal találkoznak. A várandósok közül a magas rizikóba sorolt várandósokat szülész-nőgyógyász szakorvos gondozhatja, az alacsony rizikóba sorolt várandósokat szülésznők is elláthatják. Ezzel szemben a védőnő köteles mind a két rizikó besorolású várandóst gondozásban részesíteni. 

1 hónapos és 7 éves kor között legalább 16 alkalommal mérik fel a gyermekek testi és szellemi fejlettségét és ahol eltérést észlelnek, a gyermek házi gyermekorvosához/háziorvosához irányítják. 

A védőnők a köznevelésben 3 éves kortól gondozzák a gyermekeket és a tanulókat a nappali tagozatos középfokú tanulmányok befejezéséig. 

A védőnők alapfeladatuk keretében jelenleg is ellátnak nővédelmi feladatokat az általuk gondozott 0-6 éves gyermekek családjai körében, illetve a körzetükben lakó és a nővédelmi ellátást igénylők esetében. Jellemzően a nők egészségvédelmében, egészségnevelésében, a családtervezésben, az anyaságra való felkészítésben és a lakossági célzott szűrővizsgálatok szervezésében vesznek részt, amely jó alapul szolgál egy új szolgáltatás bevezetéséhez és elfogadtatásához. 

A védőnői gondozásban fokozott hangsúlyt kap többek között az iskoláskorúak (leendő szülők) egészségmagatartásának alakítása, aktivizálása, saját egészségének fejlesztése érdekében. 

A termékenységgel kapcsolatos információk átadása, tanácsadás a reproduktív egészségfejlesztés része, mely a tanácsot kérőt, kérőket személyre szóló információval, pszichoszociális támogatással segíti abban, hogy megismerje és éljen a minőségi családtervezés lehetőségével. 

Világelsők vagyunk a csecsemő- és gyermekkori kötelező védőoltások teljesítésében. Folyamatosan egyre jobb helyen állunk a születéskörüli és csecsemőhalálozás, az abortuszok számának csökkenésében. Jelentős szerepe van a védőnőknek a gyermekvállalási kedv növelésében, a kívánt gyermekek vállalásában, a generációk közötti és a generációkon belüli kortárs segítő kapcsolatok és közösségek fejlesztésében. 

A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége visszautasítja Márki-Zay Péternek az 5000 védőnőre vonatkozó sértő kijelentését! 
Felszólítjuk Márki-Zay Pétert, hogy nyilvánosan kérjen bocsánatot a munkájukat hivatástudattal végző védőnőktől! 


Várfalvi Marianna 
elnök 

Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége 
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 
+36/20-2121-381 

Nyomtatás