175 ÉVE SZÜLETETT DR. HUGONNAI VILMA, AZ ELSŐ MAGYAR ORVOSNŐ

Dátum: .

A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, valamint a Védőnőkért, új szülők és újszülöttekért Alapítvány nevében tisztelettel emlékezünk a 175 éve született első magyar orvosnőre, szülésznőre.

Amikor a magyar egészségügy történetéről tanultunk az 1975-ben indult Egészségügyi Főiskolai Védőnő Képzés első évfolyamán, már akkor kiemelkedő példaként hatott ránk Hugonnai Vilma munkássága, személyisége.  

Korának, és az azóta felnövekvő egészségügyi pályát választók, de az értelmiségi felsőfokú végzettséget megszerezni kívánók számára küzdelme és mozgalmas, aktív, tartalmas élete számos műveltségi területet is lázba hozott, megihletett.

Nőként, feleségként, anyaként és kiváló egészségügyi szakemberként is küzdelmes volt élete, helyt kellett állnia, és helyt is állt.

Haladt előre, mert eltökélten látta célját, választott hivatást és erőt érzett magában.

Nem az ellenállásokat, akadályokat, hanem a megoldásokat kereste: céltudatosan, kitartóan, rendíthetetlenül.

Ez a különleges, az akkori korban szinte elképzelhetetlen hivatástudat nem öncélú karrier felépítése és beteljesítése volt.

Szívügyévé vált a nők képzése, hogy a családi életben tudjanak felkészülten az egészségvédelemben, a betegápolásban, a családi-női szerepekben helyt állni, kiteljesedni. Elszántan küzdött azért, hogy a nők tanulhassanak, hivatást válasszanak. 

Harcolt a nők társadalmi egyenjogúságáért, a nők számára is kedvező iskolareform mellett nyíltan foglalt állást, hogy azonos jogokkal tanulhassanak és vehessenek részt az értelmiségi hivatások területén és a közéletben is.

Elkötelezetten segített az elesetteken, a szegényeken. Egy percre sem szakadt el a gyógyítástól, az orvostudománytól: gyógyított, szülésznőként praktizált, és leányiskolákban tanított betegápolást. Szervezte a háborúban megsebesült katonák magyarországi utógondozását.

Tanulmányokat, könyveket írt, amelyek megörökítették és terjesztették tanításait. A legfontosabbak: „A nők munkaköre” című tanulmány, „A nő, mint háziorvos” című két kötetes könyv, de írt könyvet a gyermeknevelésről is.

Az ő küzdelme eredményeként és az ő ösztönzésére nők sokasága szerezhetett és szerez ma is felsőfokú végzettséget, műveltséget, választhat egészségügyi hivatást.

Korának egyedülálló kezdeményezése volt 1915-ben a Stefánia Szövetség az anyák és csecsemők védelmére, a mai, 2015-ben HUNGARIKUM-ként bejegyzett Védőnői Szolgálat létrehozása. A védőnői szolgálat célját, küldetését így fogalmazták meg: az alapítók: A nemzet számbeli gyarapodásának elősegítése és a tudatlanság elleni küzdelem. Hungarikum különlegessége pedig abban áll, eltérően más országok anyákat segítő rendszerétől, hogy a várandós- és gyermekes anyákat nemcsak a védőnői tanácsadóban fogadták, hanem otthonukban is meglátogatták, életkörülményeiknek megfelelően ellátták tanácsokkal, megnyerték a szülőket a védőoltások elfogadására, megszervezték az oltásokat és szűrővizsgálatokat.

Karitatív tevékenységük keretében gondoskodtak a szegények számára a gyermekek a táplálék és vitamin kiegészítésében, a ruházkodás és a higiénés szükségletek biztosításában.

A védőnő akkor is, azóta is támogatást nyújt gondozottainak (szülőknek, gyermekeknek) a család körülményeit ismerve, tudásukat, egészségismeretüket bővítve az egészséges életmód és életkörülmények, az élet tisztelete és elfogadása, a gyermekvállalás elősegítése érdekében.

A népegészségügyi és prevenciós szemlélet alapja az egészség értékként kezelése, ez egészség személyes és nemzeti kincs, erőforrás. Nem cél, hanem alapvető szükséglet ahhoz, hogy az emberek boldoguljanak az életben, elérjék céljaikat, megvalósíthassák terveiket. 

Ma a gyorsreagálást igénylő, hihetetlenül felgyorsult fejlődésű egészségügy korszakában vagyunk. A krónikus, megelőzhető betegségek, majd a világjárvány és a napjainkban kialakult háborús körülmények között gyorsan kell a legjobb megoldásokat megtalálni és alkalmazni. Ehhez a tudomány fejlődésére, válaszkész egészségügyre, válaszkész szakemberekre van szükség, akik elkötelezetten tudják és teszik dolgukat, védik, vagy helyreállítják egészségünket a tudomány kardjával, a munka pajzsával.

Ebben példaképünk ez a kiváló asszony, orvos, szülésznő, Hugonnai Vilma. 

Mit üzen Hugonnai Vilma a mai nők számára?

A mai kornak is ezt üzeni: kövessük őt!

Korának, de a mai nők számára is példaképül szolgál egyénisége, magabiztos női karaktere, ápoltsága, igényes megjelenése, öltözete, egészséges táplálkozása

 

Minden nő, anya, minden diplomás-, és egészségügyi hivatást választó nő tisztelettel hajt fejet példamutató élete előtt!


Védőnőkért, új szülők- és újszülöttekért Alapítvány

Várfalvi Marianna

Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége elnöke,
Új szülők és újszülöttekért Alapítvány elnöke,
a „Hugonnai Vilma 100” emlékbizottság tagja

Nyomtatás