FEBRUÁR 4. – A RÁKELLENES VILÁGNAP
Védőnők a rákmegelőzésért, a korai felismerésért, szűrésért!
Várfalvi Marianna és Lőrinczi Orsolya (MVSZSZ)
Az emlőrák megelőzi a tüdőrákot, mint a leggyakoribb rákot, a WHO szerint.
A WHO szerint az emlőrák a világon leggyakrabban előforduló rák lett. Világszerte az új esetek csaknem 12 százalékát teszi ki (Anja Niedringhaus / The Associated Press) A tüdőrák volt a leggyakoribb típus az elmúlt két évtizedben, de most a második helyen áll, megelőzve a vastagbélrákot, amely a harmadik legelterjedtebb - mondta Ilbawi. A rákos megbetegedések halálának körülbelül egyharmada dohányzás, magas testtömeg-index, alacsony gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a fizikai aktivitás hiánya és az alkoholfogyasztás következménye.
Becslés szerint tavaly 2,3 millió új emlőrákos esetet diagnosztizáltak, ami az összes rákos eset 11,7 százalékát jelenti. "A nők körében a mellrák a leggyakrabban diagnosztizált rák és a rákos megbetegedések halálának vezető oka világszerte" - fogalmazott.
Andre Ilbawi, a WHO rák szakértője megjegyezte, hogy a nők elhízása gyakori kockázati tényező az emlőrákban, és ez az általános rákszámot is befolyásolja. A WHO közleményei szerint a dohányzás és az alkoholfogyasztás is jelentős szerepet játszhat a mellrák folyamatában.
A védőnők az 1990-es évektől az új szoptatási irányelvek megjelenésétől tudják, és hangoztatják, és a gyakorlatban erre ösztönöznek, hogy a szoptatás támogatása is hozzájárul az emlőrák megelőzéséhez.
Mi védőnők a rákmegelőzésben és szűrésben is tesszük mindennapi gondozási feladatainkat:
kérdezünk, figyelünk, tapintunk, nézünk, mintát veszünk, észreveszünk jeleket, tüneteket, folyamatokat, tanácsolunk, tanítjuk az önmegfigyelést, segítjük ösztönözzük az életmódváltást, az egészségestől eltérő eseteket tovább irányítjuk, bíztatunk, reményt adunk, együtt érzünk…
Mindegy, hogy kicsi vagy nagy, felnőtt vagy fiatal, minden élet számít, minden életet VÉDünk!
A VÉDŐNŐ az egészséget VÉDI.
Szembe néz a tényekkel, az érzelmekkel, és az érzésekkel. Minden nap!
Hiteles szakember, ugyanakkor ő maga és családja, környezete egészsége is rajta áll.
A védőnőknek feladatuk van az egészség megtartásában, a betegségek elkerülésére a tájékoztatásban, egészségnevelésben. E mellett a célzott szűrőprogramokban aktívan részt vesznek: életkorhoz kötött szűrések, a népegészségügyi szűrőprogramokra mozgósítás, szervezés, a védőoltásokról való tájékoztatás és mozgósítás, önállóan végezhető szűrési elemek, hogy csak a legfontosabbakat kiemeljük.
Egy világnap, így a RÁKELLENES VILÁGNAP is arra jó, hogy a hétköznapokból kiemeljen egy témát, amivel addig is foglalkoznak az emberek és a szakemberek, de ezen a napon meg akarunk mutatni valamit, még inkább, még hangosabban kiáltunk, vagy futunk, vagy sétát rendezünk, vagy szűrő kampányt csinálunk. Kinagyítjuk és kihangosítjuk a szakemberek, a lakosság, az egész társadalom felé ennek a velünk élő témának a jelentőségét. Szövetségeket keresünk, kötünk önmagunkkal, a gondozottainkkal, a társszakmákkal, a világgal. Ha baj van, segítsen mindenki, aki tud, hogy helyrehozható legyen még az egészség. És ez, hála az orvostudománynak, a testi-lelki gyógyítás összhangjának, egyre többször sikerül. Ugyanakkor a RÁK nem tűnik el az emberiség életéből az őskortól látjuk már jeleit. A tudomány fejlődésével egyre gyorsabban felismerhetővé válnak az elváltozások, és a diagnosztikával egyre biztonságosabban lehet a megfelelő terápiás tervet felépíteni.
De itt van egy időfaktor, ami részben irányítható megfelelően felépített rendszerrel, vagyis az egészségben eltöltött évek gyarapításával, másrészt a korai tünetek felismerésével, az elváltozások minél pontosabb és időben történő kiszűrésével.
Nem tudjuk eleget hangoztatni, hogy az egyéni genetikai tényezők mellett a környezeti és lelki hatásoknak milyen hatalmas jelentősége van több betegség — így a RÁK — kialakulásában. A természet védelme, a megfelelő, minél kevesebb vegyszert tartalmazó élelmiszerek, ivóvíz fogyasztása, a sugárzások lecsökkentése, az alkohol és a dohányzás elkerülése, a kiegyensúlyozott életritmus és életmód, a jó családi- és baráti közösség jelentős szerepet játszik mind a megelőzésben, mind a gyógyulási folyamatban.
Keresd fel ezt is:
- https://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/cancer
- https://rakliga.hu/blog/tag/rakellenes-vilagnap/
- WHO_Szűrő programok.pdf